Ego mutlu eder mi?

Hırsla tam gaz egoyu beslerken ..

“Hala anlayamadınız değil mi?
Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan, karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asil olmak, bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.” Demiş Albert Einstein . Einstein'ı hep fizikçi kimliğiyle tanıdık ama onun insan ruhu, kişilik özellikleri üzerine de çok sayıda yerinde tespitleri var. 

Doğa'nın güzelliğindeki sır hiçbir canlının ego ile hareket etmeyişi olabilir mi?


Ego'sundan önünü göremeyenler genelde haklı olmanın, ne şekilde olur ise olsun sadece kazanmanın peşine düşer. İstediklerini bir şekilde elde ettikten sonra durup düşünür neden hala mutsuzdur? Yoksa daha mı az seviliyordur? Ya da çevresindekilerin sevgisi, saygısı korkudan mı? 

Ego gereklidir, ego vardır. Hepimiz bilinçaltımızın derinliklerinde egosunu iç benliğini beslemek, takdir görmek için yaşar. Ama herşeyde olduğu gibi ego'nun da fazla şişirilmemesi öz kimliğin, isteklerin, beklentilerin temelinde yatan mutlu olma huzuru bulma gayesinden uzaklaşılmaması gerekir.

Ego harekete geçirir ama pusula vicdan olmalıdır.

Kimseyi küçük görmeden.
Kimseden korkmadan.
Denge ile sevgi içinde.
Huzurlu, mutlu, egonun bizi ele geçirmediği,  çevremizle adil duygu alışverişlerinde bulunduğumuz ışıltılı günlere..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

L'oréal Paris Mucizevi Günlük Yüz Bakım Yağı ve Cilt Güzelleştirici Gece Bakım Kremi

Bilmem Kaç Adımda Tuvalet Eğitimi...Bez Bırakma Denemeleri ve "Mutlu Son" :)

Nedir bu 21 gün mucizesi?