Mutlu Olmak İçin "Bırakmamız" Gereken 7 Alışkanlık..

Arka plandaki muhteşem çini Günnur Seven'e ait, el emeği göz nuru bu eser beni baktıkça mutlu ediyor. 

Mutluluk nedir öncelikle?  Çiçekten çiçeğe konan bir kelebek? Kaf Dağı'nda saklı bir cevher? Denizde karabatak gibi bir görünüp kaybolan bir su kuşu mu? Ya da biz yakalamaya çalıştıkça bizden uzaklaşan ufuk çizgisi mi? Ev mi araba mı?

Mutlu olduğunuz anları düşünün, kişisel zaferlerimiz, duygusal tatminlerimiz, başarı ve gurur hikayelerimizdir çoğu zaman.

TDK çok yukarılara koymuş "mutluluk" kavramını erişilmesi baya da zor gibi. Ya da kısa süreli bir mutlu olma hali...Diyor ki sözlükte;
 1. 1.
  bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu.
 2. 2.
  bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç.

Bütün isteklere, eksiksiz ve sürekli bir biçimde erişmekten bahsediyor .Cemal Süreya da bu sebepten dayanıksız bulmuş olmalı, sabun köpüğü gibi kayıp gidiyor, özlemler, istekler koşullar çabuk değişiyor  çünkü.. Ve mutlak surette hedefe ulaşmayı kast etmiş, mutluluk sonuç değil, bir süreçtir diyenlere inat. Doğru biraz da istediğimiz ne ise onu elde edince mutlu oluruz daha çok. O olana kadar endişeli ve gerginizdir çoğu zaman. Mutluluk tanımında hem fikir olduk gibi.

Bir de nedensiz mutluluk var, ama o da tam anlamıyla nedensiz sayılmaz aslında. 
O bir bakış açısı, felsefe belkide. Nedensiz mutlu olabilirsen eğer, mutluluğun hedeflere bağlı koşullara endeksli olmaktan çıkar. Belki de gerçek mutluluktur. Mutlu olmak için sebep arayarak, şükrederek mutlu olmak. Nefes aldığın sağlıklı olduğun, ya da sağlığına kavuşacağını bildiğin, umut ettiğin için. 

Mutlu insanlara bakın, her zaman çok güzel, kusursuz hayatlar yaşayan, bir eli yağda bir eli balda herşeye sahip kişiler mi? Yoksa bir lokma bir hırka misali sıradan belki de dışarıdan monoton gözüken hayatlarında ufak şeylerle de mutlu olanlar mı ?

Dışarıdan bakınca herşeye sahip gördüğümüz halde mutlu olmayan, yüzünde buruk bir gülüş ile hayatlarına devam ediyorlar. Hani "sahte mutluluk" dedikleri bir kavram var ya o tam bu duruma uyuyor işte. Instagram halleri var bir de, o da yakında psikolojik anlamda literatüre geçecek kanımca, belki de geçmiştir bile. Instagram'da görsellik ve nesnelliğe dayalı bir varoluş teması var. En şık, en göze hitap eden, en enerjik, en güzel, en çarpıcı, en lüx yaşayan enlerin dünyası. Ev hanımlığı, sofra düzenlemesi ile ilgili dahi çok sayıda profil var . Bazı paylaşımlar da obsesiflik had safhada da olsa, sebep değil sonuca bakmalı belki de kişi sosyal hayatını, günlük işlerini sekteye uğratmadan orada yarattığı sanal dünyasında mutlu ise, o da kabulüm. :) Bir arkadaşım vardı, hayalini "mutlu aile fotoğraflarına sahip olmak" olarak özetlemişti.  Kişi nasıl mutlu oluyor ise öyle olmalı kanımca, çünkü öyle acımasız bir dünyada yaşıyoruz ki zorla mutlu olmaya sürüklüyoruz kendimizi. Hani sabahları yataktan kalkmak istemezsin erkenden ama robot gibi uyanırsın ve güne hazırlanmaya başlarsın ya işte hayatlarımız öyle oldu artık biraz da. 

Maddiyat çoğu zaman suçlansa da Mutluluk maddiyatla ölçüldü mü de uyuşturucu gibi bir etkisi oluyor daha  çok, ilk etapta mutluluk tavan ama zamanla azalıp gidiyor, daha da fazlasını istiyor mutlu olmak için. 

Mutlu olmak için yapmamız değil, yapmamız gerekenler var aslında biraz da.
Mutlu olmak için bırakmamız gereken 7 alışkanlık var:

 1. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için uzun süre üzülmeyin. Özellikle de günümüzde, toplumumuzda maalesef her gün kötü bir haber alabiliyoruz, üzülmemek elde değil çoğu zaman, ama yaşam devam ediyor. Değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın.
 2. "Karamsar" iç sesinizi de dış sesinizi de susturun. Mütevazi olma gerçek sanırlar demişler, sizde kendinizi sürekli başkaları yanında kötülerseniz, inanırlar. İşin kötü buna kendiniz de iyiden iyiye inanırsınız.
 3. Başkalarını suçlamayı bırakın. Haklı da olsanız sürekli birilerini suçlamanın faydası yok, enerjinizi kötü olan için harcamayın.
 4. Değişimden kaçmayın. Mevsimler, ülkeler, insanlar değişiyor. Değişimi yadırgamak direnmek yerine uyum sağlamalı. Mevlana'dan günümüze gelen değişmeyen öğreti bize "değiş" diyor.
 5. Planlarınızı, hayallerinizi, isteklerinizi ertelemeyin. Başarılarını kutlayan mutlu insanlar, bugünün işini yarına bırakmamış olanlar . Bugün harekete geçmezseniz, hayalleriniz hep hayal olarak kalacak.
 6. Geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp kalmayın. Anı yaşayın, anı en iyi şekilde değerlendirin. Geçmişi de geleceği de şu anda hazırlıyorsunuz.
 7. Nankör olmayın. Tamah etmeyen çoğu bulamaz demişler. Şükrettikçe, elimizdekinin kıymetini bildikçe, herşeyin daha da güzelleşeceğine inanın.
Sizlerinde kendi listesi var mı? Varsa paylaşır mısınız?
Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın, çok mutlu olurum :)
Yorumlar

 1. Dedikodu yapan ve size sürekli olumsuz şeylerden bahseden insanlardan uzak durun.Şiddet ve olumsuzluk içeren programlar izlemeyin.İstemediğiniz şeylere hayır diyebilin.Samimi ilişkiler kurun,laf olsun diye değil.Şu an hızlıca bunlar geldi aklıma :) Güzel yazı.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, sizin önerilerinizde çok kayda değer. Ben de karamsar, çok şikayet eden insanlardan bunalırım ama yaşadıklarımız bazen öyle zorluyor ki. Bu arada yıllar geçtikçe insan samimi ilişkilerin kıymetini daha da iyi anlıyor.

   Sil
 2. Merhaba,

  Çok güzel bir paylaşım. 6. madde tam benlikmiş :D Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. Şimdi'yi unutuyoruz çoğu zaman, kendime de hatırlatma olacak inşallah bu liste.

   Sil
 3. Tüm maddele çok önemli. 1. madde özellikle pek çok kişinin başında olan bir şey. Dediğiniz gibi hayat devam ediyor. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim :) hepsini biliyoruz da unutuyoruz aslında

   Sil
 4. Tüm maddelere katiliyorum. Ben genelde küçük seylerden kolay mutlu olurum. Kisacik bir an bile bana mutluluk verebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, ben de çok küçük şeylerden mutlu olabiliyorum o huyumu seviyorum :) bu arada dün bir bardağa vuruldum, bardağa aşık olunur mu oldum . aldığımın ertesi günü de olmayacak bi şekilde bardak kırıldı gitti . Normalde kırılan dökülene üzülmem ama ona üzüldüm işte :) neyse sonra geçti :D

   Sil
 5. 6. madde ne güzel öyle tam da beni anlatıyo. Geçmişte takılıp kalmasam iyi olucak ama işte insan bazen unutamıyor ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler samimi yorum için..geçmişte kalan bir aşk mı var acaba diye merak ettim şimdi

   Sil
 6. Öncelikle insanın kendisiyle yüzleşmesi gerekir mutlu olabilmesi için yapabileceklerini sınırlarını belirlemeli hayallerini de unutmamalılar blogunu takipe aldım bundan sonra sık sık gelirim sanırım :)

  YanıtlaSil
 7. Bence herşey özümüzü, kendimizi sevmekle başlıyor. Paylaşım için teşekkürler.Sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Benimde nacizane düşüncem Öncelikleri belirlemek ; "Ben" diyebilmeli insan.Sizin mutlulugunuz ile mutlu olan insanlar ile olursanız da mutluluk kat kat artar.Size faydası olmayan sizin enerjinizi alan kişilere kendinizi anlatmaya çalışmak dünyada ki en zor iş kanımca bu insanı mutsuz eder bunun aksine sizi yormayan mutlu eden kişiler önceliginiz olmalı. Sevgiler musmutlu günler dilerim cigdembbb

  YanıtlaSil
 9. Bugünlerde tekrar tekrar okunabilecek bir paylaşım. Bu maddeleri gözümüzün önüne koyup tekrarlamak lazım. Elinize emeginize saglık cok güzel bir paylaşım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

L'oréal Paris Mucizevi Günlük Yüz Bakım Yağı ve Cilt Güzelleştirici Gece Bakım Kremi

Bilmem Kaç Adımda Tuvalet Eğitimi...Bez Bırakma Denemeleri ve "Mutlu Son" :)

Nedir bu 21 gün mucizesi?